ÓSMY PARK

Tuż obok Fortu 8 znajduje się Ósmy Park, który powstał wśród zieleni na terenie historycznego Fortu VIII Służew. Jego ukształtowanie jest charakterystyczne dla przestrzeni, które pełniły funkcję militarną. Główną osią Ósmego Parku jest wał forteczny, wzdłuż którego przebiega fosa. To właśnie militarna przeszłość tego miejsca sprawiła, że ma ono tak urokliwe, a jednocześnie niespotykane w innych warszawskich parkach, ukształtowanie terenu.

 

W 2005 roku Fort VIII Służew został kupiony od Agencji Mienia Wojskowego i w latach 2015–2019 poddany gruntownej rewitalizacji. Teren zielony był częściowo niedostępny. Gęsta, nieregularna roślinność uniemożliwiała przejście. Przestrzeń wymagała nie tylko oczyszczenia z ton nagromadzonych przez lata śmieci, ale przede wszystkim pielęgnacji. Usunięto nadmiar roślinności i chwastów. Pozostawiono starodrzew, naturalną zdrową roślinność i drzewa owocowe, w tym piękną, rozłożystą śliwę. Z racji ukształtowania terenu część prac musiała zostać wykonana bez użycia ciężkiego sprzętu. W dole fosy leżały dziesiątki powalonych drzew, które trzeba było wynieść jedno po drugim. Na tak przygotowanej przestrzeni powstały alejki, drewniane schody, miejsca do rekreacji i uprawiania sportu. W Ósmym Parku na odwiedzających czekają między innymi plac zabaw, plenerowa siłownia, stoły do tenisa stołowego, altany z miejscami do grillowania i ogródki społeczne.

 

Ósmy Park został rewitalizowany i zagospodarowany przez Grupę Turret Develompment z intencją odzyskania tego miejsca dla lokalnej społeczności. Teren został czasowo przekazany Fundacji Laetitia, która obecnie pełni funkcję administratora Parku. Ten model prawny jest formą przejściową, która umożliwi formalne przekazanie Ósmego Parku Dzielnicy Ursynów Miasta Stołecznego Warszawy. Mamy nadzieję, że ten wieloletni proces zakończy się sukcesem i teren bez przeszkód będzie dostępny dla wszystkich odwiedzających. Od 1 września Park jest otwarty w ciągu dnia, a ze względu bezpieczeństwa zamykany po zmierzchu. Wejście do Ósmego Parku jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu terenu.

Zarząd Grupy Turret Development